2020 yılı, o güne kadar birçok insanın bilmediği bir uygulamayı birçok kişiye tanıttı. Bir video konferans sistemi olarak geliştirilen ve kullanılan bu araç bugün değeri milyarlarca dolara ulaşan, vazgeçilmez bir uygulama haline geldi. Zoom’dan bahsediyoruz. Zoom, bugün birçok sektörde farklı amaçlarla kullanılan ve bu amaçlarla kullanım için gerekli olan tüm yükü kaldırabilen bir uygulamadır.

Bir eğitim aracı olarak kullanıldığı gibi video konferans amacıyla da kullanılıyor, toplantılar düzenleniyor, büyük etkinlikler yürütülüyor. Bunları tek başına sağlayabilen Zoom, gün geçtikçe daha farklı özellikleri de kullanıcılarına sunuyor. Bunlardan bazıları tüm kullanıcılara açıkken bazıları da ücretli üyeliklere açık bulunmaktadır. Biz, bu yazımızda, Zoom’u daha etkili kullanmak için birkaç özellikten bahsedeceğiz. Bunlara ek olarak daha birçok özellik de bulunuyor. Fakat burada bahsedeceğimiz sadece bu özellikler bile sundukları imkanlarla birçok konuda kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor.

Ara Odalar

Zoom’un dünya çapında yaygınlaşması ile birlikte farklı sektörlerden birçok kişi Zoom’u kullanır hale geldi. Çok farklı amaçlarla değerlendirilen Zoom, bir video konferans aracı olarak veya benzer bir amaçla kullanılması durumunda, kullanıcılara çok güzel bir özellik sunmaktadır: Ara odalar. Ara odaların mantığı tamamen şudur: Görüşmeye katılmadan önce veya ara verildiğinde, belirli grupların bir araya gelerek, görüşmeden ayrılmadan tartışmalar yapabilmelerini sağlamak.

Yani, görüşme sırasında belirli kişiler bir araya gelerek, fakat mevcut görüşmeden ayrılmadan küçük gruplar halinde tartışma, beyin fırtınası gibi grup çalışmaları yapabilmektedir. Toplantı, sanal sınıf gibi küçük grupların bir araya gelmelerini sağlayabilecek görüşmelerde bu özelliği kullandırarak etkili bir Zoom kullanımı gerçekleştirmek mümkündür. Bu özellik şimdilik ücretli üyeliklerde kullanılabilmektedir.

Bekleme Odası

Zoom yaygınlaştığı andan itibaren farklı amaçları olan kişilerin saldırılarına ve sabote eylemlerine sahne olmaktadır. Bu durumu dikkate alan Zoom geliştiricileri, getirdikleri Bekleme Odası özelliği ile görüşmeye katılacak kişilerin bir ara alanda toplanmasını sağladılar. Görüşmeye veya derse direkt olarak katılım yapılmadan bu bekleme odasında toplantıyı düzenleyen kişinin onayını beklemek sayesinde olumsuzlukların önüne geçilmiş durumda.

Burada bekleyen kişilere toplantı yöneticisi onay vererek toplantıya dahil edebilir veya reddederek görüşmeden çıkarabilir. Böylece istenmeyen kişiler toplantıya katılamadan elenmiş olacaktır. Hatta, son güncellemeler ile gelen bekleyen kişilerin videolarını görüntüleyebilme özelliği sayesinde güvenlik daha da güçlendirilmiş hale geldi. Bekleme odası özelliği aktif olarak kullanılabiliyor. Kapalı kalması ihtimaline karşılık bu özelliğin aktif durumda olduğunun kontrol edilerek kullanılmasını tavsiye ederiz.

Kısayollar

İyi bir bilgisayar kullanıcısı, klavyede üzerinde belirli kısa yolları kullanarak etkili bir bilgisayar kullanımı gerçekleştirebilir. İşte bu kısa yollar birçok yazılımda da kullanılabilmektedir. Zoom’da da, birçok özelliği devreye alan veya kapatan kısa yollar bulunmaktadır. Görüşmeye katılma, beyaz tahtayı açma, dosya paylaşımı, kayıt gibi birçok özellik kısa yollar ile kullanılabiliyor. Bu kısa yolları etkili bir şekilde kullanarak görüşme sırasında beklemeden, görüşmede dikkati dağıtmadan, hızlı bir şekilde işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu kısa yollar Windows ve Mac kullanıcıları için değişiklik göstermektedir. Tüm kısa yollara Zoom’un destek sayfasından erişebilirsiniz.

Düzenlenebilir Görünüm

Zoom’un bir video konferans aracından çıkıp birçok amaçla kullanılmaya başlanması beraberinde bazı ihtiyaçları da doğurdu. Bunu en çok eğitim amaçlı kullanımlarda görebiliyoruz. Herkesin tek pencerede galeri görünümünde sıralanması örneğin öğrenciler için can sıkıcı olabiliyor. Zoom, ücretsiz kullanıcılara sunduğu birkaç görünüme ek olarak ücretli kullanıcılarına sunduğu düzenlenebilir görünüm sayesinde galeri görünümünden kurtulmak mümkün hale gelmiştir.

Örneğin öğretmen, yönetici olarak, öğrencilerin sınıf ortamındaymış gibi sanal bir arka plana yerleştirilmesini sağlayabilmektedir. Düzenlenebilir görünüm sadece görüşmeyi başlatan kişilerin görebildiği bir özelliktir. Görünüme sanal arka planlar yerleştirerek ders, görüşme, toplantı gibi online buluşmaları daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Zoom Rooms

Zoom, birçok büyük firma tarafından tercih edilen bir video konferans ve toplantı aracı konumundadır. Bu nedenle Zoom, sanal toplantılar yapılmasına imkan tanıyan Logitech gibi firmaların video konferans araçları ve web kameralarına uyumlu bir araç geliştirmiştir: Zoom Rooms.

Zoom Rooms, bu video konferans ve web kamera araçlarına uyumlu bir şekilde çalışarak görüşmelerin daha etkili gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Tek tuşla konferans başlatma, her katılımcı için özel alanlar oluşturma ve web konferans cihazlarına tam uyumu sağlayan Zoom Rooms, ücretli üyeliklerde etkin hale gelmektedir.

Zoom Apps

Dünya çapında bir uygulama haline gelen Zoom, birçok araçla etkileşimli bir şekilde çalışabilecek konuma gelmiştir. Dosya paylaşım uygulamaları, mesajlaşma araçları, iş yönetim sistemleri vb. gibi farklı alanlarda birçok uygulamaya doğrudan bağlantı kurarak, online görüşme esnasında bu araçları kullanmaya olanak tanımaktadır. Bugün, yüzden fazla araçla doğrudan bağlantı kurabilen Zoom, bu araçları Zoom Apps sekmesi altında bir araya getirmiştir.

Görüşme esnasında, bu araçlardan herhangi birini kullanan bir kişi, başka bir şeye gerek duymadan direkt olarak Zoom üzerinden bağlantı kurup çalışmalarını hızlandırabilmektedir. Zoom Apps’te ücretli veya ücretsiz birçok araç yer almaktadır. Bunlardan birini kullanıyorsanız, Zoom’da görüşme esnasında tek tıklamayla işlerinizi yürütebilirsiniz.

Tüm bu özelliklere ek olarak Zoom’un daha birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde Zoom’u daha etkili ve hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu özelliklerin bazıları ücretsiz kullanıcılara sunulmamaktadır. Zoom’dan daha fazla faydalanabilmek ve etkili bir şekilde kullanabilmek için ücretli üyeliklere yönelmenizi tavsiye ederiz. Etgi Grup olarak Zoom’un Türkiye satış temsilcisi konumundayız. Zoom ile gerçekleştirdiğimiz partnerliğimiz, Vedubox altyapısında Zoom ile ortak çalışmamızı da beraberinde getirmiştir.

Zoom’u etkili kullanmak için ihtiyacınız olan ücretli üyelik paketleri hakkında bilgi edinmek ve eğitimler almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.